Poradenství a psychoterapie v oblasti závislostí

Nabízím odbornou psychoterapii a poradenství při rozvíjející se nebo rozvinuté závislosti na:

  • alkoholu
  • drogách
  • návykových lécích (BZD, léky na spaní, od bolesti apod.)
  • nikotinu

Závislost je chronické a silně recidivující onemocnění mozku. Vzniká při dlouhodobém, opakovaném a nadměrném užívání návykové látky.

Léčba závislosti proto musí být dlouhodobá a intenzivní. Nelze ji vyléčit, lze se s ní však naučit žít. Princip léčby spočívá především v edukaci a změně životního stylu, myšlení, řešení problémů a změně systému hodnot.

Jako každé onemocnění má i závislost svůj průběh vzniku a vývoje. Vývojové fáze závislosti na alkoholu popsal americký psychiatr českého původu E.D. Jellinek:

  1. Počáteční - zvyšují se dávky alkoholu, zkracují se dávky mezi jednotlivých pitím
  2. Varovná - objevuje se tajné pití, pití s předstihem; myšlenky se točí kolem alkoholu, jedinec vyhledává možnosti k pití, vyhledává podobně smýšlející společnost; objevují se pocity viny a výčitky svědomí; objevuje se občasná opilost a "alkoholová okénka" (tzv. výpadky paměti); začíná postupně růst tolerance.
  3. Rozhodná - nápadná je postupná ztráta kontroly nad množstvím vypitého alkoholu a dobou strávnou pitím. Opakované marné pokusy dostat pití pod kontrolu. Začínají se vyskytovat známky psychického (popudlivost, podrážděnost, nervozita, pocity úzkosti a smutku, výkyvy nálad) a somatického poškození vlivem alkoholu. Objevují se problémy v práci, v rodině, postupná ztráta dřívějších přátel. Závislý vytváří racionální důvody pro své pití. Objevují se ranní doušky (tzv. na zpravení, vyrovnání hladiny).
  4. Konečná - pití v kteroukoli denní dobu. Výrazné oslabení duševního i tělesného stavu. Dochází ke snížení tolerance alkoholu (i po menším množství vypitého alkoholu nastává opilost). Objevují se několikadenní tahy, které závislý nedokáže sám zastavit. Dochází k pití i technického alkoholu (líh, alpa, okena atd.). Situace se dostává do tzv. debaklu - s alkoholem to nejde a bez něj taky ne.

Všechny znaky uvedených vývojových fází nemusí být nutně přítomny. U všech však platí, že závislý zlehčuje své potíže - "mám to pod kontrolou", "můžu kdykoli přestat", "jiní pití stejně /více", "s alkoholem nemám problém".

Zmíněné fáze trvají 10 - 15 let, u mladistvých 3 roky.

 

Diagnostika syndromu závislosti dle MKN-10:

Závislost je prokazatelná při splnění třech a více znaků trvajících měsíc nebo kratší dobu opakovaně v posledních 12 měsících.

  1. Bažení - neodolatelná touha užít návykovou látku
  2. Potíže v sebeovládání vůči návykové látce
  3. Somatický odvykací stav - abstinenční syndrom
  4. Růst tolerance - užívání stále vyšších dávek
  5. Zanedbávání jiných činností, zálib a koníčků na úkor užívání
  6. Pokračování v užívání i přes jasný důkaz škodlivosti